Udržateľné systémy inteligentného farmárstva zohľadňujúce výzvy budúcnosti

Projekt Dlhodobého strategického významu

Základné informácie

Názov a sídlo prijímateľa

Slovenská Poľnohospodárska Univerzita Tr. A. Hlinku 2, 949 76 Nitra

Kód projektu ITMS2014

313011W112

Názov projektu

Udržateľné systémy inteligentného farmárstva zohľadňujúce výzvy budúcnosti

Akronym

SMARTFARM

Miesto realizácie projektu

Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre

Výzva

OPVaI-VA/DP/2018/1.2.1-06 – Výzva na predkladanie žiadostí o poskytnutie nenávratného finančného príspevku na podporu dlhodobého strategického výskumu – Zdravé potraviny a životné prostredie

Zameranie projektu

Dopytovo- orientovaný projekt

Trvanie

1.7.2019 – 31.3.2023

Výška NFP

Výška poskytnutého NFP: 2 588 710,19 €

Partneri projektu:

AGB Beňuš, Družstvo
AGROMART, a.s.
GET GROUP, s.r.o.
Poľnohospodárske družstvo INOVEC Trenčianske Stankovce
Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre
Školské hospodárstvo – BÚŠLAK, spol. s r.o.
Univerzita Komenského v Bratislave
Univerzita Sv. Cyrila a Metoda v Trnave
ZELSEED, spol. s r.o.

Informácie o Operačnom programe Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020 nájdete na www.opii.gov.sk

Poďakovanie

Táto publikácia vznikla vďaka podpore v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra pre projekt: Udržateľné systémy inteligentného farmárstva zohľadňujúce výzvy budúcnosti 313011W112, spolufinancovaný zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

This publication was supported by the Operational Programme Integrated Infrastructure within the project: Sustainable smart farming systems taking into account the future challenges 313011W112, cofinanced by the European Regional Development Fund.

Ciele projektu

Predmetom projektu je výskum a vývoj zameraný na koncept tzv. inteligentného farmárstva (smart farming) a agropotravinárskej  produkcie s vysokou pridanou hodnotou.  Projekt je zameraný na tvorbu  poznatkovej a inovačnej bázy pre udržateľnú a konkurencieschopnú  primárnu poľnohospodársku produkciu.

Cieľom je poskytnúť pokročilé nástroje k tvorbe riešení „na mieru“ (tailor made solutions). Projekt je založený na báze efektívneho partnerstva  10 partnerov, aktívnej kooperácie výskumných inštitúcií partnerov z priemyslu (6), univerzít (3) a univerzitných vedeckých parkov (2).

Projekt bude generovať originálne vedecké poznatky, inovatívne prístupy a  technologické riešenia potenciálne aplikovateľné v praxi. 14 výskumných  aktivít projektu (nezávislý výskum a vývoj, priemyselný výskum a  experimentálny vývoj) vertikálne pokrýva produkčný  agropotravinársky reťazec od zdrojov po produkciu – pôda, rastliny, živočíchy, potraviny, biomasa) k návrhu inovatívnych  produktov, možností zužitkovania/spracovania až po pilotné modely,  funkčné prototypy s cieľom zvýšenia pridanej hodnoty primárnej produkcie a efektívneho zužitkovania prírodných zdrojov biomasy s implementáciou princípov obehového hospodárstva a biohospodárstva.

Riešením projektu budú vytvorené podmienky  pre posilnenie výskumnej spolupráce  (verejných a súkromných partnerov, posilnenie excelentnosti výskumu (plánovaných viac ako 100 vedeckých publikácií, 14 originálnych výsledkov duševného vlastníctva), zapojenie (4) špičkových zahraničných odborníkov do výskumu.

Realizácia projektu je alokovaná proporcionálne v regiónoch Slovenska, niektoré aktivity budú realizované priamo v menej rozvinutých regiónoch.

Kľúčové slová: pôda, rastlinná výroba, živočíšna výroba, potravinárstvo,  inteligentné farmárstvo, produkčné systémy, zhodnocovanie primárnych surovín a biomasy, ekologizácia agrosektora, ekosystémové služby, klimatický zmena,  potravinárske technológie, ekonomické modelovanie.

Záverečné stretnutie na úrovni partnera

Z vedeckého semináru, ktorý sa konal 26.4.2023 bol publikovaný e-zborník Udržateľné systémy inteligentného farmárstva zohľadňujúce výzvy budúcnosti – zborník vedeckých prác.

Prečítať si ho môžete tu: Udržateľné systémy inteligentného farmárstva zohľadňujúce výzvy budúcnosti – zborník vedeckých prác