Výskumné centrum AgroBioTech je súčasťou projektu Horizont2020, ktorý je zameraný na riasy a ich vplyvy na liečbu zápalov a bolesti.

Výskyt IBD (Inflammatory bowel disease) sa v posledných desaťročiach zvyšuje najmä vo vyspelých krajinách. Zápalovým ochorením čriev (IBD) trpí v súčasnosti približne 6,8 milióna ľudí vo svete. Ide o chronické ochorenie, ktoré vedie k silným bolestiam, vyčerpaniu a v niektorých prípadoch aj k rakovine hrubého čreva. Aj napriek existencii terapií, nie každý pacient na ne reaguje dobre, čo spôsobuje, že ľudia trpiaci týmto ochorením sú nervózni a vystresovaní.

Čo ak riešenie spočíva v našich oceánoch, riekach a jazerách? Početné druhy rias produkujú veľké množstvo zlúčenín. Mnohé z týchto molekúl majú zdraviu prospešné účinky. Dokážu napríklad zmierniť zápal a blokovať bolesť. V projekte Algae4IBD sa na tento nevyužitý potenciál pozerajú odborníci z rôznych oblastí. Skúmajú morské riasy a mikroriasy, aby našli nové riešenia Crohnovej choroby, ulceróznej kolitídy a iných foriem IBD.

Algae4IBD vyvinie nové liečby s bioaktívnymi molekulami, ktoré obsahujú riasy a tiež aj funkčné potraviny a lieky v nádeji na zlepšenie života pacientov s IBD na celom svete.

Viac informácií k projektu „ALGAE4IBD – FROM NATURE TO BEDSIDE – ALGAE BASED BIO COMPOUND FOR PREVENTION AND TREATMENT OF INFLAMMATION, PAIN AND IBD“ nájdete na https://www.agrobiotech.sk/algae4ibd-from-nature-to-beside/