V rámci Detskej letnej univerzity naši mladí potravinári navštívili aj laboratóriá Výskumného centra AgroBioTech, v ktorých sa dozvedeli mnoho zaujímavých informácií o výskume a vývoji a mali možnosť si prakticky vyskúšať ako to v takom laboratóriu funguje.  

Napríklad v Laboratóriu cereálnych technológií si títo mladí vedci vyskúšali výrobu rôznych druhov zaujímavých sladkých dobrôt. K týmto maškrtám patrili makovo-pohánkové sušienky, medovo-batátové keksíky a ryžovo-kukuričné medovníčky. Pri výrobe týchto cukroviniek deti vykrajovali z pripravených ciest pomocou formičiek rôzne tvary, ktoré následne zdobili semienkami a sušeným ovocím. Po tejto unikátnej vizuálnej úprave boli vykrojené sušienky ďalej upečené v laboratórnej peci a pripravené na konzum. Okrem toho, mali mladí potravinári možnosť vyskúšať si meranie objemu výrobkov prostredníctvom Volscanu a vo vzorkách rastlinného materiálu spoločne stanovili jeho vlhkosť a aktivitu vody.

Mladí potravinári si svoje zmysly otestovali v Senzorickom laboratóriu pri hodnotení 2 typov sušienok. Hodnotili bezlepkové sušienky ochutené medom, ktoré následne porovnali so sušienkami s prídavkom batatovej múky. V rámci hodnotenia sa mladí potravinári sústredili na hodnotenie farby, vzhľadu, vône a chuti sušienok, na záver obodovali výrobky aj na základe celkového dojmu. V priestoroch Senzorického laboratória sa nachádzajú aj elektronické systémy, z ktorých si študenti mali možnosť vyskúšať prácu s elektronickým okom. Vlastnoručne pripravené sušienky si študenti odfotili a na základe získaných farebných spektier posudzovali ich kvalitu. 

Po príprave sušienok a medovníčkov a následnej senzorickej analýze sušienok, deti pokračovali v ďalších pripravených aktivitách v rámci sekcie Mladý potravinár. Deti sa zúčastnili prednášky s názvom „Zaujímavosti o ľudskom tele“. Prednáška bola zameraná na rôzne zaujímavosti o ľudskom tele, kde sa dozvedeli napríklad koľko kostí je v ľudskom tele, kde sa nachádzajú najmenšie kosti v tele alebo aké chute vieme rozoznať. Prednáška bola interaktívneho charakteru a deti sa aktívne zapájali do diskusie. Okrem prezentácie si mohli pozrieť aj model ľudského tela a usporiadanie jednotlivých orgánov v ňom. Po prezentácii sa presunuli do Laboratória výživy ľudí, kde si sami vyrábali farebný náhrdelník. Pri výrobe farebného náhrdelníka si deti tiež vyskúšali prácu so základnými laboratórnymi pomôckami, kde si do malých skúmaviek pomocou kvapkadla napipetovali červenú, modrú, zelenú alebo žltú vodu a skúmavky následne poriadne premiešali na vortex mixéri. Farebné náhrdelníky si dozdobili rôznymi druhmi cestovín. 

Na záver boli deti odmenené diplomom mladého potravinára, medailou z vlastnoručnej výroby VC ABT a vlastnoručne vykrojenými výrobkami pripravenými počas svojich aktivít.  

Týmto ďakujeme naším skvelým kolegyniam: Mgr. Veronike Valkovej, Ing. Jane Štefánikovej, PhD., Ing. Patrícii Martišovej, PhD., Ing. Ivane Tirdiľovej, PhD., Ing. Zuzane Chlebovej, PhD. a Ing. Jozefíne Pokrývkovej, PhD. za skvelú organizáciu, prípravu a personálne zabezpečenie podujatia vo VC ABT.  

Tešíme sa na mladých potravinárov aj budúci rok!